«   lipiec 2024   »
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

FAQ


W trosce o maluszki pozostawiane pod naszą opieką, przygotowaliśmy dla Państwa specjalną listę pytań i odpowiedzi, które pozwolą poznać zasady panujące w Domku Puchatka i umożliwią Rodzicom przygotowanie się do jednego z najważniejszych dni w życiu ich dziecka. Mamy nadzieję, że dzięki kilku wskazówkom będzie Państwu łatwiej podjąć decyzję o niedalekiej przyszłości swoich pociech.

Jak długo trwa okres adaptacyjny dziecka oddanego do żłobka?

Adaptacja maluchów w nowym miejscu nie podlega z góry ustalonym kryteriom czasowym. To kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników. Zdarza się, że niektóre dzieci adaptują się bezboleśnie i już po chwili zapominają o obecności swoich rodziców, ale większość z nich przeżywa rozstanie z opiekunem. Najmniej problemów mają te spośród nich, które nie ukończyły jeszcze szóstego miesiąca życia, najwięcej zaś dzieci w okolicach dwunastego miesiąca życia. Dlaczego? Roczne maluchy przeżywają tzw. lęk separacyjny i wyraźnie unikają obcych. Są przywiązane do rodziców i niepokoją się, gdy ci znikają z ich pola widzenia. Niestety, zdecydowana większość opiekunów nie może sobie pozwolić na luksus wolnego czasu i musi wrócić do pracy. Gdzie wtedy pozostawić dziecko? Warto wybrać miejsce, w którym doświadczone opiekunki zminimalizują stres naszej pociechy i pozwolą jej możliwie szybko zaadaptować się w nowym miejscu.

Czy opiekunki posiadają wykształcenie pedagogiczne?

Osoby zatrudnione w Domku Puchatka posiadają wykształcenie pedagogiczne i mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem w pracy z dziećmi. Pragniemy bowiem, by maluchy oddane pod naszą opiekę czuły się bezpiecznie, a rodzice byli dumni z profesjonalnej kadry.

Czy rodzice mogą być obecni na sali w trakcie okresu adaptacyjnego?

W Domku Puchatka odbywają się zajęcia adaptacyjne, a czas ich trwania dostosowywany jest indywidualnie do potrzeb dzieci. W tym czasie rodzice (przez około godzinę) mogą przyjrzeć się pracy opiekunek i funkcjonowaniu naszego żłobka. Wychowawczynie angażują dziecko do wspólnej zabawy, a mama czy tato mogą zapoznać je z własnymi obawami i liczyć na ich wszechstronne wsparcie.

Czy w żłobku istnieją grupy z podziałem na wiek dzieci, a jeśli tak, to jak liczne one są?

W Domku Puchatka opiekujemy się dziećmi od 6 miesiąca życia do 3 lat. Ich potrzeby są bardzo zróżnicowane, dlatego wyodrębniliśmy dwie grupy, w których każda z opiekunek dba o indywidualne podejście do swoich podopiecznych. Młodsza grupa składa się z pięciorga dzieci, w starszej zaś, znajduje się dziesięcioro maluchów, posiadających pełny karnet.

Czy dzieci biorą udział w zajęciach edukacyjnych, rozwijających ich naturalne zdolności?

Dzieci, które ukończyły 1 rok życia codziennie uczą się nowych rzeczy. Opiekunki dbają o ich wszechstronny rozwój, przygotowując specjalne zajęcia: muzyczne, plastyczne, ruchowe z elementami dramy czy logopedyczne. W ich trakcie dzieci uczą się wzajemnego szacunku, nabywają umiejętności dzielenia się, rozwijają zdolności interpersonalne i wiedzą jak współpracować w grupie.

Ile opiekunek czuwa nad bezpieczeństwem dzieci?

W Domku Puchatka zatrudnione są cztery opiekunki.

Czy plan dnia umieszczony na stronie ulega zmianom?

Rozkład zajęć znajdujący się na naszym portalu nie jest sztywny. Staramy się dbać o indywidualne potrzeby każdego dziecka, dlatego pory snu i karmienia dostosowujemy do domowych przyzwyczajeń maluchów.

 

Czy opiekunki wychodzą z dziećmi na spacery?

Dzieci bawią się na świeżym powietrzu tak często, jak tylko pozwala na to pogoda. Wiemy, że przebywanie na podwórku jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju, dlatego dbamy o to, by jak najczęściej wychodziły na zewnątrz. W trakcie spacerów bawimy się z dziećmi na placu zabaw,  dostosowując zajęcia do aktualnej pory roku. Zależy nam, by jak najlepiej wykorzystały czas spędzony na świeżym powietrzu, dlatego jeździmy z nimi na sankach, szukamy pierwszych oznak wiosny i zbieramy jesienne liście.

Jak została rozwiązana kwestia z posiłkami dla dzieci?

Na prośbę rodziców, oddających dzieci do żłobka, zrezygnowaliśmy z cateringu. Aktualnie każdy z nich przygotowuje posiłki dla swojej pociechy. W Domku Puchatka istnieje jednak możliwość wykupienia śniadań i podwieczorków.

Czy mamy specjalne wymagania w stosunku do dzieci, które ukończyły 1 rok życia (umiejętność korzystania z nocnika czy samodzielnego jedzenie?)

Wierzymy, że każde dziecko rozwija się we właściwy dla siebie sposób, dlatego nie zmuszamy rodziców do koncetrowania się na tym, czego nie potrafią ich pociechy. Zapoznajemy maluchy z podstawowymi nawykami higienicznymi (mycie rączek przed i po jedzeniu, szczotkowanie zębów, wspólne siedzenie przy stole czy korzystanie z łyżki i widelca), wiedząc, że każde z nich w odpowiednim czasie nauczy się samodzielności.

Czy przyjmujemy do żłobka dzieci z alergiami pokarmowymi?

Tak.

 

Drodzy Państwo,

w Domku Puchatka całą uwagę i zaangażowanie skupiamy na dzieciach, których rozwój zależy w głównej mierze od poczucia bezpieczeństwa i zaufania do swoich opiekunów. Nasza kadra stara się z pasją realizować powierzone jej zadania, traktując maluszki jak największy skarb. Nie jesteśmy instytucją „przechowalnią”, ale miejscem, w którym dziecko będzie mogło spełniać swoje marzenia i raz za razem odkrywać nowy świat.


Kontakt

Żłobek niepubliczny
Opieka nad dziećmi

mgr Monika Podolak - pedagog
Tel.: +48 665 407 127
info@domekpuchatka.pl
www.domekpuchatka.pl


ul. Kamienna 109/5

53-307 Wrocławul. Kłodzka 13 A

53-307 Wrocław

Partnerzy

Najlepszy żłobek Wrocław DomekPuchatka.pl
© 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania bez zgody autora.